Cainele vecinului mi-a ucis 2 caini

23 june 2019 271

Buna ziua. Vecinul nostru are un caine de rasa rotweiler. Stapanul nu locuieste aici, cainele este legat, in jurul proprietatii nu are nici gard, nici poarta, nici in jurul ciinelui nu este ingradit. Cainele este foarte agresiv, toata mahalaua traim cu frica sa nu se dezlege, si ne-a omorat deja al 2-lea caine de rasa (primul Sharpei, al 2-lea Shit-zu). Stapanul nu doreste sa-mi procure alt caine. Daca il dau in judecata, am sanse sa castig procesul ca el sa-mi procure caine? Multumesc frumos.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, un alt câine nu o să vă procure, însă puteți obține banii pentru ca dvs., să vă procurați câinele, adică puteți încerca să solicitați repararea prejudiciului material și moral.

24 june 2019
  • Advocate

Salutare!

Cu ce probați că vecinul a omorât câinii Dvs, este proces-verbal pe acest fapt, ați alertat poliția, aveți video, când s-a întâmplat? Dacă aveți cu ce răspunde la aceste întrebări, aveți toate premisele să acționați în judecată.

Pentru moment puteți alerta poliția în privința vecinului dacă acesta se regăsește în una... mai detaliat din situațiile prevăzute în art.157
Articolul 157. Cruzimea faţă de animale
(1) Încălcarea cerinţelor privind întreținerea animalelor, reglementate de legislația sanitar-veterinară, fapt ce poate periclita viaţa ori sănătatea acestora,
se sancţionează cu amendă de la 48 la 60 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 180 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.
(2) Aplicarea intenţionată a acțiunilor ce provoacă dureri sau suferinţă animalelor
se sancţionează cu amendă de la 12 la 24 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 180 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.
(3) Acţiunile specificate la alin. (1) şi (2) care au avut drept urmare mutilarea sau moartea animalului
se sancţionează cu amendă de la 60 la 72 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 180 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.
(4) Lăsarea în primejdie a animalului de companie sau ținerea acestuia fără hrană sau medicamentele necesare
se sancţionează cu amendă de la 72 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.
[Art.157 al.(4) în redacția LP159 din 12.10.18, MO416-422/09.11.18 art.649; în vigoare 09.12.18]
(5) Eschivarea deținătorului de animale de a supune animalele măsurilor de profilaxie prevăzute în Programul acţiunilor strategice de supraveghere, profilaxie şi combatere a bolilor la animale, de prevenire a transmiterii bolilor de la animale la om
se sancţionează cu amendă de la 12 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.
(6) Deplasarea liberă a cîinilor agresivi sau a celor periculoşi în raza localităţii sau transportarea acestora în transportul public fără lesă şi botniţă
se sancţionează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale.
(61) Creșterea sau ținerea cîinilor fără autorizația necesară sau în condiții ce prezintă pericol pentru oameni sau animale
se sancționează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale.
[Art.157 al.(61) introdus prin LP159 din 12.10.18, MO416-422/09.11.18 art.649; în vigoare 09.12.18]
(7) Omiterea colectării deşeurilor provenite de la animalul plimbat în spațiul public
se sancţionează cu amendă de la 24 la 30 de unităţi convenţionale.
(8) Refuzul de a elimina animalul mort sau îngroparea acestuia în loc neautorizat
se sancţionează cu amendă de la 3 la 6 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 6 la 12 unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.
(9) Îndemnarea publică la cruzime față de animale sau justificarea acesteia
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.
(10) Asmuțirea animalelor de companie la oameni sau la animale
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere.

Succes!!

24 june 2019