Câini de pază

17 september 2020 45

Bună ziua. Pe terenul meu privat țin 2 câini. Ce se întâmplă în cazul în care intră o persoană străină pentru a fura (încercări au fost) și câinii își apără teritoriul? Menționez că aceștia sunt liberi tot timpul pe terenul menționat. Dar în cazul când suntem la plimbare, în afara locuinței, cu lesă și cineva mă atacă pe mine și câinii ma apară?

Jurist comments 1

Mihail Prepeliță
  • Advocate trainee

Bună ziua,
Conform codului civil proprietarul unui animal răspunde de prejudiciul cauzat de acesta, fie că se află în paza sa, fie ca scăpat de sub pază. Obligația reparației nu apare dacă proprietarul a asigurat grija cuvenită pentru supraveghere animalului sau dacă prejudiciul s-a produs chiar și în cazul manifestării... mai detaliat unei asemenea griji.

26 september 2020