Calatorie cu minor

06 september 2019 253

Buna ziua! Sunt casatorita cu un cetatean roman, avem o fetita de 1 an si 6 luni. Fetita e nascuta in MD si abia acum ii facem si cetatenie romana. Tata e in Romania, noi vrem sa mergem cu fetita la el. Pot trece frontiera fara declaratie notariala sau nu? De ce acte am nevoie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Sigur puteți merge încolo. Copilul are necesitate de documentul de călătorie și este suficient sa fie însoțit de dvs.
Modul de intrare pe teritoriul altui stat(România) este reglementat de legislaţia acestuia. Astfel, pentru părăsirea României ați putea avea necesitate de careva act din partea tatălui.

06 september 2019