Calcul concediu anual de odihna

03 august 2020 140

Buna ziua! Daca o persoana este angajata din mai 2020, cum i se va calcula corect concediul de odihna? I se va acorda 28 zile dupa expirarea a 6 luni de munca, sau i se va calcula proportional timpului lucrat pentru anul curent. De exempu: 365 zile calendaristice - 28 zile concediu, 246 zile (mai-decembrie 2020) - 246*28/365 = aproximativ 19 zile concediu pentru anul 2020? Cum este corect? Multumesc!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

bună Cristina
În baza art. 115 alin. (2.1) Codul muncii, concediul de odihnă POATE fi acordat și înainte de expirarea a 6 luni de la angajare. Din aceasta rezultă că durata de lucru nu trebuie să afecteze proporționalitatea acordării concediului. Doar în cazul în care vă concediați înainte de expirarea unui... mai detaliat an de la angajare și vi s-a acordat concediu integral, vi se va reține din plăți suma cuvenită pentru zilele de concediu utilizate în plus.

03 august 2020