Calcul salariu

21 june 2018 41

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog:
1. Cate procente se socoate impozitul pe venit daca am doar 3.5 luni lucrate?
2. Cat e scutirea personala daca sunt divortata si scutirea pentru copilul cu dizabilitati de gradul trei?
3. De ex., am 6.500 lei salariu pe luna (in fiecare luna e diferit ca ne platesc pe ora) dupa ce ni se retin toate scutirile imi ramine de ex. 5.400. Apoi acesti 5.400 ni se impart in salariu de baza si premii (3.500 salariu de baza si 1.900 premiu).
Spuneti-mi, va rog, din ce suma trebuie sa se calculeze toate impozitile si scutirile personale: din 6.500 sau din 3.500?

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Advocate trainee

Valentina,
1. Indiferent de când lucrați suma totală a impozitului pe venit se determină în felul următor pentru persoanele fizice în mărime de:
- 7% din venitul anual impozabil ce nu depăşeşte suma de 33000 lei;
- 18% din venitul anual impozabil ce depăşeşte suma de 33000 lei.

2. Scutirea personală este în sumă... mai detaliat de 11280 lei pe an (nu există scutiri suplimentare pentru persoanele divorțate).
Scutirea pentru persoanele aflate la întreținere este de 2520 lei, în schimb pentru persoanele cu dizabilităţi în urma unei afecţiuni congenitale sau din copilărie pentru scutirea constituie 11280 de lei anual.
3. Premiile sunt considerate ca plățile salariale, respectiv sunt impozitate exact ca și salariu.
Pentru mai multe detalii ar fi bine să întrebați de Contabil.
Succese!

05 july 2018