Calculare salariu

27 june 2018 34

Buna ziua! Ziua de 1 iunie a fost zi libera, iar 23 iunie zi lucratoare. Cum se achita salariul pentru angajatul care pe data de 23 iunie si asa avea obligatia de a se prezenta la serviciu conform graficului, deoarece lucreaza de luni pina simbata. Achitam ziua de 23 iunie dublu? Sau conform orelor lucrate? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Raspunsul rezulta din aprecierea simplului fapt daca> Salariatul a prestat o munca suplimentara, peste norma, sau nu?
Respectiv, nici in cazul in care angajatul respectiv nu avea program de lucru sambata - oricum nu trebuie sa-i fie achitat dublu, ci în mărimea unui salariu pe unitate de timp sau a remuneraţiei... mai detaliat de o zi.

03 july 2018