Calcularea concediului ordinar

10 may 2018 399

Buna ziua. Lucrez la o intreprindere de 10 ani. La moment am depus o cerere pentru concediu ordinar, calculele mi-au fost efectuate din ultimele 3 luni lucratoare. Eu am cerut sa fie efectuate din ultimele 12 luni lucratoare, deoarece exact trei luni in urma s-au micsorat salariile la institutia data cu 30% si respectiv concedialele pentru anul 2017-2018 sunt cu 30% mai mici. Cum procedez in asa caz?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Victoria, indemnizatia pentru concediul anual platit se calculeaza conform acestui act normativ: http://lex.justice.md/md/294826/

Vedeti la punctul 5 care perioada de decontare se aplica cazului Dvs.

10 may 2018