Calculul compensației pentru concediu nefolosit, după o perioadă de peste 3 ani de concediu neplătit

28 september 2020 176

Bună ziua! Am fost angajat într-o firmă în septembrie 2016, am lucrat până în decembrie 2016, apoi din ianuarie 2017 până în februarie 2020 am fost în concediu neplătit. Pentru perioada lucrată septembrie-decembrie 2016 s-au acumulat 9 zile de concediu nefolosit, pentru care am solicitat compensația la eliberare în februarie 2020. Însă, contabila m-a informat că compensația se calculează în baza a 3 luni premergătoare concedierii și deoarece în această perioadă eram în concediu neplătit, nu se poate plăti compensația. Aș vrea să întreb dacă într-adevăr am pierdut dreptul la compensația sus-menționată, așa cum afirmă contabila. Mulțumesc mult!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

bună
contractul pe durată determinată suspendă raporturile de serviciu și la eliberare trebuie să se ia în considerație toată perioada de activitate de la angajare până la suspendare și din această perioadă să se facă calcule ale indemnizației

29 september 2020