Camere de supraveghere video

31 august 2020 74

Avem un vecin nou, care si-a cumparat o casa amplasata in fata blocului nostru si a amplasat mai multe camere camere de supraveghere video in curtea blocului nostru.Acestea sunt amplasate in asa fel ca filmeaza nu curtea casei vecinului, ci curtea blocului nostru unde locuiesc mai multe familii.Cat de legal este acest lucru, avand in vedere protectia datelor cu caracter personal?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
Nu este legal.
Solicitati mai intai proprietarului sa schimbe unghiul de inregistrare al camerelor video, astfel incat acestea sa nu capteze spatiul curtii blocului si nici nemijlocit blocul, cat si nici drumul public de acces la curtea blocului.
In caz de refuz, adresati-va la Centrul National pentru... mai detaliat Protectia Datelor cu Caracter Personal.

31 august 2020