Camion cu masa totală de până în 3,5t.

14 february 2020 111

Dețin un camion cu masa totală 3,5 t. Vinieta este plătită regulamentar, dar am avut întrerupere de două zile, perioadă în care nu am circulat, fapt confirmat de autoritățile publice locale. Pe data de 28.01.2020 la trecerea frontierei cu vinieta valabilă, am fost anunțat că trebuie să plătesc amendă pentru că nu am avut vinieta pe două zile. Codul fiscal prevede că camioanele, autobuzele, autotractoarele au nevoie de vinietă numai în cazul când circulă pe drumurile publice. Agentul constatator mi-a făcut proces în baza legii care se referă la autoturisme. Am contestat procesul în judecată, dar nu știu dacă pot ieși cu mașina din Moldova. Care e procedura în cazul când camionul este blocat? Cum pot circula peste hotare până la sentința judecătorească? Camionul este înmatriculat în Rmânia pe o persoană juridică. Firma are prejudicii.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Odată ce PV a fost contestat atunci executarea acestuia se amână pînă la hotărârea instanței de judecată, de aceea pînă nu va exista o hotărîre definitiva dvs puteți circula fără restricții în acest sens.

15 february 2020