Cand se achita serviciile avocatului: la început sau la sfârșitul procesului?

25 september 2019 56

Salut! Am nevoie de răspuns. Dacă vrei sa contractezi un avocat pentru a rezolva o întrebare importanta din viața personală, cand trebuie plătite serviciile prestate de acesta: la început sau la sfârșitul procesului? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

BUna ziua Natalia,
Intelegerea dvs cu avocatul este un contract. contractele se negociaza si se fac in scris in asa fel incit sa fie clar cine si ce si cui datoreaza.
Plata poate fi atat la inceput in avans, fie la sfirsit. ea poate fi stabilita pe ore, per actiuni/sedinte,... mai detaliat si inclusiv onorariu de succes. Tot se negociaza, deja depinde de problema dvs.

26 september 2019