Când se acordă CNP-ul românesc în cazul redobândirii cetățeniei române?

09 june 2018 411

Bună dimineața. Am așa o problemă: pe 29 iunie trebuie să depun jurământul pentru cetățenia română. Am dorit să mă programez la Iași să-mi transcriu certificatul de naștere prin octombrie, dar pentru programare îmi cere CNP-ul. Oare se acordă CNP-ul în ziua jurământului? Sau greșesc ceva? Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Salut,
CNP se obține la etapa de transcriere a certificatului de naștere, reverificați informația expusă, ceva nu se leagă.

09 june 2018