Cand va disparea amenda?

01 october 2022 4

Buna ziua. Pe 17 martie mi-a fost aplicata o amenda pentru ca nu aveam cuplata centura de siguranta. Pe 30 septembie am fost oprit de politie si agentul mi-a spus ca pe acest automobil este o amenda. In cat timp va disparea aceasta sau ce se va intampla cu ea mai departe?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Ion, agentul constructor e în drept peste o lună să prezinte procesul verbal la executor, la executarea silită. Ca atare termenul de prescripție pentru o amenda conform Codului contravențional constituie timp de un an.

02 october 2022