Card blocat

07 march 2020 127

Am un credit care nu l-am platit aproape 2 ani. Acum, fara sa ma anunte, au extras de pe cardul de salariu 15.000 lei. Am la intretinere doi copii minori si salariul e unicul venit. Au avut dreptul sa faca asa ceva? Ce pot sa fac in asa caz? Eu sunt de acord sa imi extraga chiar si cate 50% in fiecare luna, nu sa ma bage in minus. Ajutati-ma cu un raspuns!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Ana,

A fost proces judiciar?

Compania de creditare nu poate să vă extragă fără acordul Dvs banii de pe alte conturi de la alte bănci.

Doar la faza de executare, executorul poate să urmărească toate sumele pe care le aveți pe conturile bancare.

Conform Codului de Executare, din salariul şi din... mai detaliat alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

08 march 2020