Card blocat

15 march 2020 75

Buna ziua. Un executor mi-a pus sechestru pe cardul bancar unde vine lunar alocatia pentru copilului meu minor care are grad de invaliditate. Am luat legatura cu executorul care mi-a spus ca cei de la banca i-au zis ca e un cont obisnuit si nu i-au zis nimic despre alocatia pentru copil. Ce are copilul cu datoriile mele si cine profita acum de acesti bani? I-am mai spus executorului ca nu au voie sami blocheze cardul in intregime. Luni iau legatura cu executorul din nou. Dati-mi un sfat cum sa ajung la un limbaj normal cu el si ce neplaceri mi-ar putea face executorul daca nu mai are la ce sami puna sechestru (salariul meu nu este oficial)? Ajutati-ma, va rog mult!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Anna,

Faceți o cerere în formă scrisă și expediați cu aviz de recepție către executor, prin care să solicitați să fie deblocat cardul pe motiv că este folosit pentru indemnizații sociale. Atașați la cerere și acte confirmative care ar demonstra că contul respectiv este folosit doar pentru indemnizații sociale.... mai detaliat

Executorul nu are dreptul să rețină indemnizațiile sociale în contul achitării datoriei.

15 march 2020