Mi-a fost blocat cardul pe care primesc indemnizatia copilului

11 december 2020 24

Bună. Am credite neachitate si recent mi-a fost blocat cardul pe care primesc indemnizatia copilului. Are executorul judecatoresc dreptul sa faca asa ceva? Ce pot face eu ca sa rezolv problema?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Mergeți la executor si informați despre acest fapt cu solicitarea de deblocare.
Problema nu e in executor ci in bancă, de fapt e vorba de relatia intre aceste entități, executorul solicita aplicarea de sechestru, banca aplică si nu se intra in detalii privind destinația cardului, datorita faptului ca cardul dat... mai detaliat este pe numele dstră, se blochează, informația se cumulează reiesind din datele ce le prezintă debitorul, in cazul dat dumneavoastră.

12 december 2020