Card pensionar blocat

27 april 2022 105

Buna ziua. Mama a luat un credit de la o oraginizatie de creditare nebancara încă in 2007, l-a rambursat practic in totalitate, dar a mai rămas o suma restanta mica. In 2021 creditorii i-au blocat cardul pe care primea pensia. Mama a achitat suma indicata in hotararea judiciara, dar creditorii i-au cerut mai multi bani, invocand faptul ca ar mai exista niste penalitați. In consecinta, i-au blocat din nou cardul. Actiunile creditorilor sunt legale?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Anna, acțiunile creditorilor nu sunt legale, cu blocarea cardurilor se ocupă executorul judecătoresc, ceva DVS ați încurcat.

28 april 2022
  • Advocate

dacă pe acest card primește pensia, trebuie să știe că pensia în limita minimului de existență nu poate fi urmărită..........respectiv, se prezintă dovada că sumele de bani sunt pensie și executorul judecătoresc este obligat să ridice sechestrul.....dacă nu vrea, atunci cerere de chemare în judecată privind contestarea acțiunilor/încheierii executorului...........mai detaliat... mai detaliat vezi Codul de executare

28 april 2022