Card salariat blocat

02 december 2021 118

Buna ziua. Este în drept executorul judecatoresc să blocheze cardul de salariu, in situatia in care cunoaște ca este card salarial si este unica sursa de venit? Care este procedura de a achita datoria din salariul pe care îl primesc (sunt angajată oficial)? Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu. Puteți găsi pe portalul yavo mai multe răspunsuri detaliate la întrebarea respectiva.

Regula generale este ca el poate aplica sechestru doar in suma de 20 % din salariu și nu pe întreg card sau salariu.

Urmează de înaintat o cerere in acest sens executorului de ridicare a sechestrului ca fiind... mai detaliat ilegal.

Mă puteți apela la nr. de contact sau la adresa de mail dacă aveți nevoie de ajutor.

03 december 2021