Carduri blocate

22 march 2022 79

Bună ziua. Părințiilor le-au fost blocate cardurile de pensie. Au fost informati ca ar avea o datorie de 13.000 lei. Cum pot afla natura datoriei, cum pot să o rezolv și în cât timp? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

  • Advocate

Faceți rost de încheierea prin care a fost aplicat sechestru pe conturi, identificați emițătorul (99.99%) executor judecătoresc, în rest - conform procedurii de executare

22 march 2022
  • Legal consultant

Buna Eduard, eu sunt de acord cu celea spuse de colegul meu dl. Veaceslav, dar mai posibilitate să te folosești de Cod de executare Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
Nu pot... mai detaliat fi urmărite următoarele venituri ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.

22 march 2022