Care dintre minori se face vinovat?

29 march 2018 35

În cazul în care minorul X a apucat telefonul unei persoane Y, fiind prieteni, și Y a tras telefonul spre sine puternic încât a apăsat excesiv de puternic ecranul, lucru care a provocat apariția unei pete pe ecran (pata a apăut doar în locul în care Y a ținut cu degetul). Ulterior lui X i se cere achitarea serviciilor de reparație care costa aproximativ 3.000 lei sau afirmă că dau cazul în judecată. Voiam să vă întreb care ar fi soluția optimă și cine s-ar considera vinovat în instanța de judecată? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Noi nu va putem da apreciere la astfel de circumstanțe cine se face vinovat și cine a provocat defectele, pentru înlăturarea acestor dubii simplu ar fi de efectuat o expertiză care va da răspuns în urma căror acțiuni a apărut pata după care veți putea stabili cine se... mai detaliat face vinovat.

Întrebarea referitor la minori urmează să știți că părinții poartă răspundere pentru acțiunile minorului și el va fi obligat la plata despăgubirilor.

30 march 2018