Care e procedura de divort?

13 august 2021 143

Buna. Suntem casatoriti in Moldova, dar ne-am stabilit cu traiul in strainatate. Avem impreuna 2 copii minori (4 si 3 ani), casa cumparata impreuna in credit in stainatate (am achitat 5 ani din 25), 2 masini si altele. Care este procedura de divort in cazul nostru?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua. Aveți două opțiuni:

1. În cazul în care ambii sunteți de acord cu desfacerea căsătoriei și nu sunt neînţelegeri referitor la întreținerea copiilor,partajul casei, căsătoria poate fi desfăcută la consulatul Republicii Moldova în țara unde sunteți stabiliți cu traiul în baza unei cereri comune, semnată de ambii soți.

2. În... mai detaliat cazul în care există divergențe, căsătoria poate fi desfăcută doar pe cale judecătorească în Republica Moldova. Sunteți în drept să încheiați un contract de asistență juridică cu un avocat din Republica Moldova care va reprezenta interesele Dvs. în instanță, fără a fi necesară prezența Dvs.

14 august 2021