Care e procedura și acțiunile pentru a-mi apăra drepturile?

20 september 2020 134

Am fost implicat intr-un accident rutier. Pe inregistrarea video de la registratorul de bord se vede clar că am pornit de la linia de oprire după ce s-a aprins culoarea verde (după 3-4 secunde), dar când am ajuns în intersecție am fost tamponat de alt automobil care venea din stânga. Inspectorul a spus că e vina mea pentru că trebuia să cedez deoarece celălat șofer era în intersecție și trebuia să termine manevra. Din motiv că vizorul din partea stînga îmi era acoperit de un autocamion care a reușit să frîneze, nu am putut dovedi că nu a avut obstacole și că doamna care m-a tamponat a trecut la roșu. Am acceptat vinovăția, dar a doua zi am obținut înregistrarea video de la magazinul din apropiere, unde se vede clar că a trecut la roșu. Cum procedez mai departe? Inspectorul e cunoscut (poate chiar mai mult) cu soțul celeilalte șoferițe și insistă ca sunt vinovat. Am mai consultat specialiști în domeniu și chiar colegi de-ai inspectorului care au spus cu siguranță că nu sunt vinovat și că el are interesul de a mă face vinovat. Ce să fac?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Cum adică ai acceptat vinovăția? Ai semnat vre-o declarație în acest sens?

În principiu inspectorul urmează să finiseze procedura de constatare și să ia o decizie.

Dacă veți fi recunoscut vinovat, urmează să contestați decizia în instanța de judecată.

21 september 2020