Care e termenul de examinare a unui proces penal in prima instanta?

17 may 2019 68

Buna ziua. Sunt implicat intr-un proces de judecata pe tentativa de pungasie, eu fiind partea vatamata. In ultimele 8 luni, merg la sedintele de judecata, dar cineva permanent lipseste, fie inculpatul, fie procurorul. Azi au fost toti, insa avocatul a invocat verificarea unui maruntis (evident, cu scopul de a taragana procesul) si a solicitat reprogramarea sedintei argumentind ca nu mai are timp. Intrebarea mea este: care e termenul de examinare a cazului meu? Care e termenul in care trebuie sa fie judecat inculpatul ca sa poata fi pedepsit? Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu exista un termen expres cât poate dura un dosar operându-se cu termen rezonabil, deoarece acest fapt depinde multe circumstanțe cum ar fi amânări pe diferite motive.

17 may 2019