Care este data de achitare a pensiei alimentare

19 october 2020 160

Buna ziua. Sunt divortata de pe data de 8 octombrie curent. Sotul trebuie sa achite pensia alimentara incepand cu data de 2 iunie. Intrebare: care este data de achitare a pensiei alimentare lunare - data de 2 sau de 8, incepand cu luna noiembrie? Dar pentru luna octombrie care este data limita de achitare a pensiei alimentare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca aveti o hotărâre judecătorească privind încasarea pensiei, reieșiți din data indicata in aceasta, nu are importanță de cind sunteți divorțată.

08 november 2020