Care este masura legala în care o persoana solicită o sumă de bani de 13 ani in urma?

20 february 2019 85

Buna ziua. După 13 ani, cunostinta mea X cere o suma de bani pe care a lăsat-o la mine să o pastrez și să o întorc cand are nevoie. Nu s-a întocmit niciun document sau altceva. Cu pretextul să i-o pastrez in contul meu bancar. X nu mi-a dat banii personal în mână, ci prin rude. Este adevarat - am primit o suma de bani, însa nu nu cea pe care pretinde X. Din câte imi amintesc, suma era 1.500 Euro, din care am întors (din câte imi amintesc) 400 dolari, 300 Euro si peste 4.000 lei. Însa persoana X spune alte sume, și anume că am primit 2.000 Euro si am intors doar 800 Euro. Ar fi ramas să-i întorc încă 1.200 Euro.
Doar banca imi poate oferi un extras de intrare si iesire a banilor, insa cu parere de rau banca nu pastreaza în arhiva informatiile mai mult de 7 ani. Cum să procedez legal?
Persoana X mă sună insistent să-i intorc banii. Plus trimite și alte persoane. Îmi spune că dacă nu-i intorc, vor creste procente. Personal nu am imprumutat bani, nici nu am solicitat o datorie de la persoana X. Pentru a clarifica aceasta intrebare cum sa procedam legal si fara conflicte, sau declaratii la poliție, pentru a nu complica lucrurile.
Personal acum sunt insarcinata 7 luni, nu lucrez, sunt la întretinerea soțului, el lucrează oficial 6 ore/zi si are un salariu de aproape 3000 lei+un bonus simbolic.
Stăm încordați și chiar cu frică să nu avem surprize neplăcute. Vrem sa rezolvam problema pasnic si amical. Multumesc mult!

Jurist comments 3

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna seara Elena,
Va recomand sa mergeti sa vorbiti cu un avocat in persoana!

20 february 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Pentru început, va propun sa în genere sa nu recunoașteți pretențiile invocate.
În esență, prin invocarea altor sume, ar putea sa va aducă la situația sa recunoașteți parțial, fapt care nu e în favoarea dumneavoastră.
Totodată, în lipsa unui înscris care ar confirma transmiterea carorva sume, este imposibil de probat cele... mai detaliat invocate.
În acest sens, reieșind din cele sus menționate, situația nu va fi posibil de clarificat amiabil.

20 february 2019
Elena Cut

Multumesc mult , Victor Pantiru și Vitalie Onofrei.
Persoana X, continuă să ne sune. În această perioadă de sarcină ar fi potrivit de evitat toate problemele. Probabil va fi mai în siguranța de anunțat poliția. Nu mai trăim în era santajurilor.
În 2006, un avocat mi-a sugerat să nu i-au legatura... mai detaliat cu persoana X, nici sa nu vorbesc deloc, deoarece este un detinut cu mulți ani în spate de AREST și DOSARE penale. Acum este iarasi liber ar trebui sa se angajeze la muncă, să nu caute bani ușori. Trebuie să îsi schimbe modul de viată, șă nu distrugă alte familii, dacă a lui nu este reusită.
De ce există oamenii iubitori de bani ?
Pentru bani sunt dispuși să nenorocească persoane nevinovate.
Uneori problemele ne paralizează și nu vedem ieșire din situație.
Sperăm să se calmeze și să nu n-e mai deranjeze.

22 february 2019