Care este procedura ca să mă pot folosi de vehicol cu numere româneşti pe teritoriul Republicii Moldova?

17 april 2019 394

Verişorul meu are un autovehicol cu numere româneşti și vrea să mi-l facă donație. Eu nu am cetăţenie română. Care este procedura ca să mă pot folosi de vehicol pe teritoriul Republicii Moldova?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna

Pentru a putea folosi automobilul și după expirarea a 180 zile de la introducerea acestuia pe teritoriul Republicii Moldova urmează să achitați drepturile de import. Taxa respectiva trebuie achitată în interiorul acestui termen de către cel care a introdus autoturismul în țară.
Ulterior, puteți încheia contractul de donație și neapărat înmatriculati... mai detaliat automobilul pe numele Dvs.

Pentru mai multe informații privind procedurile vamale și de înmatriculare accesați următoarele link-uri:

www.customs.gov.md

www.asp.gov.md

17 april 2019