Care este procedura completă de procurare a unui teren agricol?

04 january 2020 125

Dețin un lot de pământ de 0,25 ha, iar lângă mine sunt multe terenuri lăsate pârlog, care nu știu cui aparțin, dar pe care aș vrea să le cumpăr. Ce fac în așa caz, cum aflu cine este proprietarul, unde mă adresez? Este vorba de satul Sălcuța, raionul Căușeni.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Daca terenurile sunt proprietate a APL mergeți la primărie cu o solicitare să fiți informați.
Informații pot fi obținute și prin intermediul ASP cadastru, inclusiv prin registrul online.

05 january 2020