Care este suma pensiei alimentare care trebuie achitata lunar pentru doi copii de 4 si 6 ani?

06 september 2019 78

Buna ziua. Eu sunt divortata de fostul meu sot si avem doi copii - de 4 si 5 ani. Copii stau cu mine. Care este pensia alimentara pentru fiecare copil si ce obligatii are fostul meu sot fata de copii?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Victoria.

Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/3 - pentru 2 copii, conform art. 75 din Codul familiei.

Cuantumul acestei cote poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinându-se cont de starea materială şi familială a părinţilor,... mai detaliat de alte circumstanţe importante.

Despre drepturile și obligațiile fostului soț al dumneavoastră puteți citi la articolele 58-73 din Codul familiei - http://www.legis.md/cautare/rezultate/112685

08 september 2019