Care este taxa de stat pentru depunerea apelului?

24 february 2020 153

In prima instanta taxa de stat a fost 1.670 lei.

Jurist comments 1

Vitalina Nicoară
  • Advocate trainee

Bună,
Potrivit prevederilor legii nr. 1216 din data de 03.12.1992 privind taxa de stat, și anume art. 3, alin.(1), lit. k), prevede că:” Pentru cererile de apel împotriva hotărârilor instanțelor judecătorești taxa de stat constituie 75% din taxa de stat ce urmează a fi plătită la depunerea cererii de chemare... mai detaliat în judecată sau alte cereri(plîngeri), iar în cazul litigiilor cu caracter patrimonial -75% din taxa calculată din suma contestată”
Deci, pentru a vă putea oferi un răspuns exact, trebuie să indicați suma contestată, sau puteți dvs calcula!

24 february 2020