Care este taxa de stat pentru vanzarea unui teren agricol?

24 october 2018 737

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, care este taxa de stat pentru vanzarea unui teren agricol in valoare de 65.000 lei la fisc? Mersi de raspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
despre care tață e vorba mai concret?
impozit pe venit? acest lucru vă stabilește fiscul
taxele notariale sunt stabilite de notar în dependență, fiecare le stabilește diferit în limita admisibilului,
taxa de stat pentru contract se percepe iarăși de notar în cuantum procentual, fapt ce puteți afla la notar.

ne reîntoarcem la faza... mai detaliat că dcă terenul e vîndut documentar la prețul de evaluare a cadastrului, atunci impozit pe venit nu va fi perceput, dacă suma va fi mai mare, atunci urmează a fi calculat impozit.

25 october 2018