Care este termenul in care politia trebuie sa ne puna la dispozitie procesul-verbal cu privire la accident (suntem parte vatamata)?

18 april 2022 161

Buna ziua! Pe 8 aprilie 2022 automobilul cu care se deplasa sotul meu a fost lovit de alt sofer, care a parasit locul accidentului. Acesta a fost identificat de politie, dar pana acum nu am putut obtine de la politie procesul-verbal de constatare a contraventiei (accident). Care este termenul in care politia este obligata sa ne pune la dispozitie (in calitate de parte vatamata) acest proces-verbal? Daca dorim sa ne reparam masina, o putem face?Multumesc.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Victori, conform Codul contravențional așa ceva nu este prevăzut, de dorit în timpul apropiat. DVS sunteți în drept să apelați la o firmă le cenzită, unde o să constate toate defectele la a/m și o să fie întocmit un act.

18 april 2022

multumesc frumos !

18 april 2022