Care este urmatorul pas dupa hotararea judecatoriei

27 march 2018 62

Zilele astea am primit divortul. Si s-a hotarit ca sotul sa achite la cele doua fete ale noastre pensie alimentara in marime de a cite 1.000 lei pe luna. Care este urmatorul pas al meu dupa ce am primit hotararea judecatoreasca? Ce sa fac mai departe, cum sa procedez? El este asa o persoana ca sunt sigura ca n-o sa achite asa bani lunar. Ajutati-ma, va rog.

Jurist comments 2

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna Anastasia. Dacă bănuiți că fostul soș nu-și va onora obligația, prezentați-vă cu hotărârea jedecătorească la un executor judecătoresc din raza domiciliului Dumneavoastră. Executorul are toate pârghiile de a obliga fostul soț să vă plătească acea pensie stabilită de instanță.

27 march 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Puteți să cereți de la judecătorie titlu executoriu chiar acum și să vă adresați la executorul judecătoresc.
Tin să menționez că executarea hotărârii în cazul dat este imediată, nu trebuie sa așteptați să intre în vigoare.

27 march 2018