Care este zgomotul admisibil in apartament?

15 august 2019 1087

Buna ziua. Vreau sa aflu daca in RM este o lege care stabileste zgomotul maxim admis in apartament. In Romania este 35 decibeli pe timp de zi si 30 decibeli pe timp de noapte. Am procurat un apartament. Constructorul a zis ca ferestrele sunt Loe si cu izolare fonica, dar din pacate, izolarea fonica lipseste.

Jurist comments 5

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Nu există acte normative în Moldova care să reglementeze acest subiect.
Cu alte cuvinte, orice zgomot este sau nu zgomot in dependență de situație.

15 august 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună!

Nivelul admisibil al zgomotului este reglementat de Hotărîrea de Guvern Nr. 181 din 15.03.2019 pentru aprobarea Regulamentului sanitar privind normativele admise de emitere a zgomotului și a vibrației la desfăşurarea activităților de comerț interior la Anexa Nr. 1 al acestui act.

Accesați linkul și găsiți la final anexele la HG.... mai detaliat

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=379889

Succes.

15 august 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Hotărîrea de Guvern Nr. 181 din 15.03.2019 va intra în vigoare la 22.10.2019.
În acest mod Guvernul a acordat agenților economici un termen pentru a se adapta acestei hotărâri de guvern și a remedia problema.

15 august 2019

Problema este ca zgomotul vine din traficul urban care este pe strada adiacenta... nu este un zgomot produs de un agent economic... aflat in incinta blocului. Problema este ca firma de constructie nu a instalat cum scrie in contract geamuri cu 3 rinduri de sticla... si alta problema este ca... mai detaliat legea nu specifica care este nivelul de zgomot admisibil sa intre in locuinta din zonele adiacente... se primeste ca Toti constructorii de blocuri nu isi bat capul la ceia ce tine izolare fonica... daca au ales sa constrieasca blocul intr-o zona aglomerata de trafic urban sa fie supusi unor rigori stricte prin lege..

15 august 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Dumitru, legea română la care ati facut referință, și in general alte jurisdicții unde există asemenea reglementări a decibelilor admisibili - se referă la cazuri administrative. Adică, este vorba despre legi care nu permit unuia sa produca un zgomot mai mare decat X altuia.
Deci, chiar daca exista o astfel de... mai detaliat lege in MD - ea nu se aplica situatiei Dvs, deoarece Dvs vreti sa contestati calitatea ferestrelor, precum ca ele nu sunt după asteptarile Dvs in ceea ce priveste izolarea fonică.
Cu alte cuvinte, orice norme referitoare la zgomotul admisibil, nu pot fi invocate decat in sensul unui proces contraventional, CONTRA CELUI CARE PRODUCE ZGOMOTUL.
Ferestrele nu produc zgomot.
Oricum, după cum am menționat, nu există așa o lege.
In cazul Dvs, trebuie să reclamați în scris către vânzător calitatea ferestrelor.
In lipsa unor reglementari a "decibelilor", la care ati fi putut, eventual, sa faceti referință indirecta (chiar daca asta nu era sa fie o probă veritabila) - aveți,cred eu, o soluție pentru a demonstra calitatea proasta a izolarii fonice.
Pentru asistenta juridică detaliata, contra cost, puteti sa ma contactati la adresa de e-mail indicată în profilul meu.
Succes!

16 august 2019