Care sunt actiunile pe care trebuie sa le intreprinda agentul constatator in caz de accident?

07 august 2022 72

Buna ziua! Am fost implicata intr-un accident si am statut de banuita. Nu sunt de acord cu aceasta constatare, deoarece efectuam manevra de intoarcere in loc regulamentar, de pe banda extrema stanga, pe cand soferul care m-a lovit din spate zice ca faceam manevra de pe banda din dreapta. Peste 3 zile dupa accident, agentul constator m-a chemat la politie si mi-a comunicat verbal ca decizia lui ramane neschimbata, dar nu mi-a prezentat procesul-verbal si schita accidentului. I-am spus ca voi contesta decizia lui in judecata, la care mi-a raspuns ca va face expertiza tehnica. Vreau sa stiu daca etapele efectuate de agent sunt corecte si care a fost scopul chemarii mele la politie, daca procesul-verbal nu e gata? Banuiesc ca agentul se cunoaste cu soferul vinovat. Are sens sa contest actiunile si constatarile facute de agent?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Svetlana, DVS sunteți în drept să contestați un document, cum este procesul verbal și schița. Agentul a luat o decizie incorectă, dă dovadă de un interes criminal, el e în cârdășie cu șoferul vinovat. O să fie OK, dacă DVS o să ne comicați pe viber de pe... mai detaliat telefonul +37368669950.

08 august 2022