Care sunt consecintele daca un bugetar paraseste colegiul?

26 march 2018 60

Invat la Colegiul de arte plastice Alexandru Plamadeala si doresc sa plec din el. Acum sunt in anul trei. Contractul a fost semnat in 2015, atunci era alt director. Pot face ceva pentru a evita achitarea taxelor? Care sunt drepturile mele si o sa-mi intoarca ei atestatul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Vlada,
În cazul dat urmează să fi analizat bine contractul.
Totuși, din câte cunosc, de regulă cei care fac studiile la buget și nu le finisează sau nu doresc să lucreze unde au fost repartizați, statul le cere înapoi banii cheltuiți pentru instruirea acestora.

26 march 2018