Care sunt drepturile unei femei gravide la locul de muncă?

13 july 2020 46

Bună ziua. Puteți, vă rog, să-mi spuneți care sunt drepturile unei femei gravide la locul de muncă. Știam că exista o prevedere conform căreia o femeie gravidă are dreptul la ore libere pentru controale medicale. Dar nu găsesc exact această prevedere. Plus, există prevederi care spun exact termenul de informare a angajatorului? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună. Codul muncii în Titlul X, Capitolul II conține garanțiile pentru femeile gravide. La fel un șir de garanții se cuprind în art 62, 97, 103, 105, 110, 111, etc. Femeile gravide au dreptul periodic la acordarea unui timp pentru a trece controlul medical, perioadă în care i se păstrează... mai detaliat locul de muncă și salariul.

14 july 2020