Care sunt îndemnizațiile pentru o femeie singură și copiii ei?

20 may 2021 35

Am la întreținere 2 copii minori (6 și 7 ani). Nu au tată, nici în certificatele de naștere nu este indicat tatăl. Trăim într-o casă avariată, pe care nu pot să o repar capital, am un salariu de 3.000 lei. M-am adresat la Serviciul de asistență socială pentru a cere ajutor material (pensie) pentru întreținerea copiilor. Mi s-a răspuns că nu pot beneficia deoarece am un salariu suficient. Nu am beneficiat de alte ajutoare, decât cel pentru sezonul de încălzire.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună NIna,
aveți posibilitatea să vă adresați la primărie pentru un ajutor material unic din Fondul de susținere a Populației. Primăriavacrea o comisie și va pregăti documentele pentru acest ajutor.

21 may 2021