Care sunt posibilitățile legale de a nu efectua serviciul militar?

18 march 2021 65

Bună ziua. Care sunt posibilitățile legale de a nu efectua serviciul militar? Era odată posibilitatea de a face serviciul militar alternativ. Acum mai există așa opțiune? Care sunt condițiile: Mulțumesc!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Posibil de efectuat catedra militară,
Scutirea de serviciul militar în termen

Este scutit de serviciul militar în termen cetăţeanul care:

a) a fost recunoscut, conform stării de sănătate, inapt pentru serviciul militar pe timp de pace;

b) a absolvit cursul deplin de instruire la catedra militară;

c) este eliberat de la îndeplinirea serviciului militar din... mai detaliat motive de conştiinţă;

d) şi-a pierdut tatăl (mama), fratele (sora) care au decedat în timpul îndeplinirii serviciului militar. Recrutul poate să nu se folosească de acest drept;

e) are antecedente penale nestinse sau nu a fost reabilitat, în modul stabilit de lege.

Detalii
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=121249&lang=ro#

19 march 2021
  • Legal consultant

Buna d-na Tatiana, serviciul alternativ mai există. Sunt organizații, care pot să vă elibereze legitimații precum că băiatul nu poate purta arme și solicită serviciul alternativ, în cazul dat o să fie obligat să plătească 25% din salariu la stat.

19 march 2021