Care sunt sansele ca sa ramana copilul cu tata?

21 june 2020 36

Buna ziua. Eu si sotia suntem casatoriti de 3 ani si avem in copil de un 1 jumatate. Acum ea este insarcinata cu al doilea copil. La moment ne aflam peste hotare, unde eu intretin familia, sotia nu munceste. Vrem sa ne intoarcem in RM ca sa divortam. Care sunt sansele ca sa ramana copilul cu tata?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Chiar dacă practica judiciară arată că copiii de cele mai deseori sunt lăsați în custodia mamei, legea oferă drept egală față de ambii părinții la stabilirea domiciliului copilului minor.

Astfel va avea cîștig de cauză părintele care demonstrează condiții mai bune de întreținere a copilului (salariu, locul și condițiile de... mai detaliat trai, atașamentul copilului, la întreținerea și în grija cui a fost pînă la moment ș.a).

De aceea ar fi bine să vă angajați un avocat.

22 june 2020