Casa care a fost donata, la vanzare se impoziteaza cu acelas pret cu care ai primit-o?

22 october 2018 33

Casa este a fiicii, dar e scrisa pe sot, vrem sa o facem ei donatie. Ea daca o vinde, va plati impozit pe venit?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
La etapa actuală există valoare cadastrală a imobilului și valoare de piață,
dacă bunul a fost vîndut la valoarea cadastrală,(suma din contract) atunci nu este aplicabil impozitarea, în caz că prețul depășește, atunci pentru diferența obținută, urmează a fi achitat impozit pe venit.

Totodată, Statul a scutit de plata impozitelor cetățenii... mai detaliat care își vând locuințele unde au viză de reședință pe o perioadă ce depășește 3 ani.

22 october 2018