Casa cumparata cu sotia

03 july 2019 59

Buna ziua. Am asa o intrebare: am fost casatorit timp de 9 ani si in timpul acesta am locuit in casa pe care am cumparat-o impreuna, dar document pe noi nu am facut. Am dreptul la o parte din casa?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Stimate D-le Eduard,
Bunurile dobândite de către soți în timpul căsătoriei constituie proprietate comuna a acestora, respectiv fiecare dintre soți poate pretinde la 1/2 din tot.
Nu constituie proprietate comună acele bunuri ce fiecare dintre soți le-a primit drept moștenire, în dar sau cu alt titlu gratuit, precum și bunurile de... mai detaliat uz personal, cu excepția bijuteriilor și obiectelor de lux.

03 july 2019