Casa fara acte

24 february 2022 95

Buna ziua! In 1989 m-am casatorit cu un barbat vaduv care avea 3 copii maturi. In 1995 a decedat o fiica, iar in 2005 a decedat si sotul. La jumatate de an, 2005, am fost la notar impreuna cu feciorul si fiica. Notarul a explicat: casa se imparte in 3 pati si mie-mi revine 1/3 din casa. Feciorul s-a inteles cu sora-sa la 1/3 din casa. In 2007 a decedat si fiul. Casa nu se afla la evidenta cadastrala, nu sunt acte la primaria din sat. De un an de zile, incerc sa fac documentele cu angajatii cadastrulu, ca in final sa mi se spuna ca documentele se fac pe baza actului de mostenitori, deoarece primaria a votat cu 3 ani in urma stapan pe bunuri pe sotul meu decedat de 14 ani. Va rog sa ma ajutati, sunt in etate, invalid cu grad sever, ingrijesc singura de casa si gospodarie. La adresarea mea catre nepoti, acestia spun ca n-au nevoie de casa. Am ajuns in impas, ce fac mai departe, cum legalizez casa si gospodaria? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Maria pentru a legaliza casa, DVS trebuie să vă adresați la judecată cu o cerere de chemare în judecată pentru intra în posesia casei. Instanța e în drept să vă recunoască ca moștenitoare pe averea dată.

26 february 2022