Casa părintească

15 march 2022 70

Bună ziua. Suntem 6 frați, iar recent tata a decedat. Locuim cu mama 3 frați, toți majori. Unul din frati ar vrea să mă scoată din casă. Ce drepturi am eu la casa părintească, care este pe numele părinților. Mama nu vrea să plecăm nici eu, nici fratele menționat. Eu sau celanti frați avem drepturi la casă? Se pot face acte pe casă fără acordul celoralalți frați? Fratele are contract de locațiune pe o porțiune de teren, unde are o mică firmă, în spatele casei, dar nu pe tot terenul sau casă. Ceilalți frați nu au pretenții la absolut nimic, noi doi avem de împărțit și nu ne înțelegem. Ce putem face?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Claudia, ai pus multe întrebări, eu am să încerc să răspund la toate pe rând, Dreptul tău și a restul fraților sunt egale, la partea rămasă de la tatăl DVS, la partea mamei nu, fiindcă ea este în viață. Fiecare frate, care nu pretinde la averea părintească sunt în... mai detaliat dreptu să se refuze la partea din partea tătăliu vostru. În așa caz voi perfectați documentele pe partea tatălui. Trebuie să-i explici fratelui să nu fie ambițios, fiindcă tu ai dreptul și la o bucată de pământ din preajma casei, îi explici su nu fie борзый.

16 march 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
luați actele (certificatul de deces, de naștere propriu, buletinul și certificatul despre ultimul loc de domiciliu a tatălui decedat(se eliberează la Centrele multifuncționale)) și mergi la un notar, soliciți deschiderea dosarului succesoral și moștenești cota ce își revine după decesul tatălui, astfel o să fii proprietară și atunci să îii... mai detaliat transmiți fratelui să se liniștească.

La moment nici tu nici fratele nu aveți careva drepturi asupra imobilului, doar dreptul de a moșteni, care ulterior o să vă facă proprietari, mergeți la notar!

17 march 2022