Casa părintească

12 august 2022 92

Buna ziua. Pot perfecta documentele pe casa părintească pentru vânzare după decesul părinților de una singura fără prezența fratelui care este plecat peste hotare? Au trecut 1 an si 6 luni după deces. Fratele este de acord, doar ca nu cunosc procedura. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu o sa fie posibil, in cazul dvs este necesar procura de la frate, procedura se face la notar, atit timp cit fratele nu a renunțat la moștenire, moștenitori sunteți ambii, astfel urmează să demarați procedura de succesiune.
Pentru inceput aveți nevoie de buletine, certificat de naștere propriu, certificat de deces... mai detaliat și adeverință privind ultimul loc de domiciliu a persoanei decedate.

15 august 2022