Căsătorie cu cetățean român în RM

26 august 2019 280

Buna. Am interdictie pe teritoriul României si vreau sa ma căsătoresc cu un cetățean român în RM. Dupa casatorie, pot sa cer buletin românesc, depunând o cerere la ambasara României? O sa primesc sau nu buletin românesc?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Sigur nu veți primi buletinul românesc, deoarece cartea de identitate română se eliberează cetățenilor români.
Încheierea căsătoriei cu un cetățean roman nu va oferă si cetățenia română.
Pentru a dobândi cetățenia română în baza căsătoriei cu un cetățean roman este necesar să treacă câțiva ani, în care sa locuiți împreună, sau... mai detaliat duceți un trai comun, etc.

Legea cetățeniei romane 21/1991 prevede urmatoarele:
C. Prin acordare la cerere
Articolul 8
(1) Cetăţenia română se poate acorda, la cerere, persoanei fără cetăţenie sau cetăţeanului străin, dacă îndeplineşte următoarele condiţii:
a) s-a născut şi domiciliază, la data cererii, pe teritoriul României sau, deşi nu s-a născut pe acest teritoriu, domiciliază în condiţiile legii pe teritoriul statului român de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei;
b) dovedeşte, prin comportament, acţiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român, nu întreprinde sau sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept sau a securităţii naţionale şi declară că nici în trecut nu a întreprins asemenea acţiuni;
c) a împlinit vârsta de 18 ani;
d) are asigurate în România mijloace legale pentru o existenţă decentă, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor;
e) este cunoscut cu o bună comportare şi nu a fost condamnat în ţară sau în străinătate pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean român;
f) cunoaşte limba română şi posedă noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească, în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială;
g) cunoaşte prevederile Constituţiei României şi imnul naţional.
(2) Termenele prevăzute la alin. (1) lit. a) pot fi reduse până la jumătate în următoarele situaţii:
a) solicitantul este o personalitate recunoscută pe plan internaţional;
b) solicitantul este cetăţeanul unui stat membru al Uniunii Europene;
c) solicitantul a dobândit statut de refugiat potrivit prevederilor legale în vigoare;
d) solicitantul a investit în România sume care depăşesc 1.000.000 de euro.
(3) Dacă cetăţeanul străin sau persoana fără cetăţenie care a solicitat să i se acorde cetăţenia română se află în afara teritoriului statului român o perioadă mai mare de 6 luni în cursul unui an, anul respectiv nu se ia în calcul la stabilirea perioadei prevăzute la alin. (1) lit. a).

26 august 2019