Căsătorie cu cetățean străin

07 february 2021 27

Buna ziua. Viitorul soț este cetățean străin (Israel). Am mers la Starea Civilă și ne-au spus că el trebuie să prezinte un certificat care dovedește că nu există impedimente pentru căsătoria în străinătate. In Israel notarul a spus că nu există așa ceva la ei, însă cei de la starea civila din Moldova au spus că este. Întrebarea mea este daca puteți să ne arătați un exemplar pentru așa document. Vrem sa reîncepem procedura de înregistrare după carantina. Mulțumesc frumos.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Lidia, cerințele de la Stare civilă subt legale pentru a îlătura așa ceva, DVS trebue să faceți rost oficiaș de la Israel, precum că în țara lor nu se eliberează certificate de confirmare referitor existența impedimentelor pentru căsătorie. Acest document poate fi întocmit și remis de acelaș... mai detaliat avocat.

07 february 2021