Casatorie de urgenta

18 november 2018 106

Buna! E posibil sa depui cererea de casatorie intr-o zi si dupa cateva zile sau in aceeasi zi sa fie eiberat certificatul de casatorie?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, potrivit Codului Familiei, încheierea căsătoriei se face în prezenţa persoanelor care se căsătoresc, după expirarea unui termen de cel puţin o lună din momentul depunerii de către ele a declaraţiei de căsătorie.
(2) Dacă există motive temeinice, la cererea persoanelor care doresc să se căsătorească, persoana responsabilă din cadrul organului... mai detaliat de stare civilă poate reduce termenul indicat la alin.(1), iar în cazuri excepţionale (pericol pentru viaţă, graviditate, naşterea copilului etc.), căsătoria poate fi încheiată chiar în ziua depunerii declaraţiei.
Astfel, în cazul în care vă încadrați în una din aceste excepții, puteți încheia casătoria.

19 november 2018