Căsătorie in România

16 may 2019 10

Buna ziua. Vrem sa încheiem in România o căsătorie. Viitorul meu soț din Republica Moldova cu cetățenie Românească este obligat sa pregătească in dosarul de acte pentru casatorie Certificat de celibatar, care este un act-condiție in dosarul de căsătoriei pentru cetățenii străini. Este corect să fie tratat ca un străin, având in vedere ca el este și cetățean roman și se va prezenta la starea civilă cu buletin și certificat de naștere roman?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
În orice caz, cum nu ați trata situația, o conformare la cerințele înaintate vă va ușura situația.
Contrar urmează sa va demonstrați poziția prin instanța de judecată.

20 may 2019