Cât de legal e asta?

06 may 2019 48

Buna ziua. Spuneți-mi, vă rog, are dreptul o persoană să lucreze 12 ore fara pauză (lucru e in farmacie)? Cât de legal e asta?

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Advocate

O pauza de masă de cel puțin 30 minute trebuie sa fie. Ceea ce nu exclude că pauza poate fi mai mare. Un alt aspect de respectat este că după 12 ore de muncă, salariatul urmează să se odihneacă 24 de ore.

Dacă este o muncă prestată noaptea sunt o... mai detaliat serie de garanții suplimentare printre care un adaos în mărime de cel puţin 0,5 din salariul de bază pe unitate de timp stabilit salariatului.

06 may 2019