Cat dureaza un proces de judecata pentru desfacerea casatoriei?

27 march 2023 63

Buna ziua. Cat timp poate dura un proces de desfacere a casatoriei, in cadrul caruia trebuie stabilit domiciliul copiilor, program de vizite si partajarea apartamentului?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
nu există un termen fix.
Legea prevede un termen rezonabil.
În dependeţă de numărul dosarelor aflate în gestiunea judecătorului, de comportamentul părţilor etc. poate dura de la 2 şedinţe şi mai mult. De la o lună (dacă părţile au ajuns la un consens)pînă la cîţiva ani dacă se vor solicita expertize... mai detaliat pentru bunurile partajate, avize de la autoritatea tutelară pentru stabilirea domiciliului copiilor minori etc.

27 march 2023